gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

20.10.2009 Çava – čarodějové a čarodějky (Martin Prusík)    PDF Tisk Email
Recenze

Když na jaře vycházelo třetí řadové CD česko-slovensko-francouzské skupiny Çava, dohodli jsme se s Janou Žabkovou, že vám o něm trochu napíši. Jen tak, jednak protože jednoduše chci, jednak proto, že na minulé desce – Třinácti písních (2001) - jsem našel řádů zákoutí, kvůli kterým jsem se na koncerty Çavy vypravoval. Věřím, že nyní, na začátku klubové sezóny, je na recenzi nejlepší doba.

Čarodějky jsou koncipovány obdobně jako deska Třináct písní a do jisté míry by se dalo říct, že kde minulá deska skončila, tam nová začíná. Jednotícím prvkem je kromě téměř nezměněné sestavy kapely a hostů také hudební režie Michala Braxatorise, převažující autorská spolupráce manželů Žabkových a Beáty Struhárové, i celková dramaturgie desky. Stejně jako u minulé desky má CD velmi pěkný booklet v češtině a francouzštině.

Instrumentace kapely dosáhla po více než 15 letech hraní již stálého stylu, který by snad šlo popsat jako akustický francouzský šanson s českými a slovenskými texty, s prvky melodického jazzu a afrorytmiky. Nástroji, které vás omotají jako pavučina, jsou především flétna se saxofony Borise Kubíčka a perkuse Davida Jaroše. Ti jsou jištěni kytarou Jana Žabky, která má především harmonickou roli, posiluje rytmiku a zůstává na pozadí. Nad instrumentálním doprovodem se v druhé úrovni vnímání vznáší syrový, temný a naléhavý hlas zpěvačky Jany Žabkové, podávající komplikované melodie s přehledem, odhalujícím soulad mezi myšlenkami, výrazem a dlouhodobou jistotu. Málo se v našich kruzích ví, že na zahraničních turné má kapela alternující francouzské hráče, kteří se objevují i na desce.

Tématem písní je především hledání a osamělost v partnerství z pohledu dospělého člověka, setkáme se i s ohlasy lidové tvorby, které se ale jenom mihnou a rychle zmizí.

Na Čarodějkách najdeme typický průřez repertoárem Çavy, tvořený především dramatickými skladbami se složitější formou a důslednou instrumentací. To na jednu stranu může vnímavému posluchači nabídnout mnohem více než přímočaré popěvky, na druhou od člověka vyžaduje vysokou pozornost. Právě aktuální bdělost je při poslechu asi nejpodstatnější. Melodie totiž nejsou klenuty tak, jak je naše středoevropské vnímání zvyklé, ale v písních je často melodických témat tolik, že se vracejí jenom jednou a nestihnete si je osvojit. Při ztrátě pozornosti pak budete odkázáni na některý ze záchytných bodů – písní s hitovými ambicemi. Těch je Čarodějkách přibližně třetina. A nebo si nechte donést džbánek vína a sladce nevnímejte, to přeci nemusí být špatně.

Titulní píseň Čarodějky nás vtahuje sloganem „přijď mezi nás“ a připomíná zvuk pražského folkrockového podhoubí devadesátých let, odkud koneckonců Çava vyšla. Nasazená laťka napětí pokračuje písní Zblízka, která rovněž plní dobrou zahajovací roli.

Netrvá dlouho a jsme u skladby Pak ti to řeknu. V ní Çava přizvala k hostování neslyšící Andreu Kalců, která s mírnou logopedickou vadou (na neslyšícího má vynikající výslovnost) rapuje mírně přihlouplý text o touze konečně prožít pořádnou lásku. Kombinace vlastního sdělení, širšího poselství i mementa k handicapovaným činí pro mě z této skladby nejvýraznější píseň na desce. Píseň, která donutí k zamyšlení o to víc, že není polopatická a nevysvětluje.

Podobné tempo i schéma, včetně rapu (tentokrát hostujícího Michala Braxatorise), má také píseň Tisíc světel. Jedná se o jeden z nejstarších kousků v repertoáru skupiny (vyšla již na první desce r. 1997) a na Čarodějkách působí jako vítané zrychlení, záchytný bod. Dialog zpěvu Jany Žabkové a Braxova rapu vrací desce trochu reálný základ a k převažující ženské expresi doplňuje trochu technokratické mužské věcnosti, kterou třeba já určitě vítám. Navíc je v písni pěkně bláznivé flétnové sólo.

Na počet nástrojů kapela podává maximum, co by podat šlo a všechny výkony by měřeno pravítkem a tabulkami vyšly jako bravurní a vynikající. Posluchačsky bych uvítal malou úlitbu popu, tedy rozumějte třeba doplnění kontrabasu nebo tahací harmoniky, které by ve výsledném zvuku obsadily chybějící střední frekvence na ose ostrých extrémů flétna – plechové djembe a pomohly mi tak v poslechu.

Desku Čarodějky rád doporučím k poslechu znalcům, fanouškům jazzu , experimentátorům a vůbec lidem, kteří nevnímají hudbu jako akustický smog k práci, řízení nebo jako nutné zlo mezi reklamními džingly. Pokud si najde fanoušky i mezi čtenáři Folktime, budu to považovat za dobré znamení.


Çava - Čarodějky
Çava: Čarodějky
Vydavatel: vlastním nákladem
Vydáno: 2009
Hodnocení desky: 6,38/10
Seznam písní: Čarodějky • Zblízka • Mé ruce • Pak ti to řeknu • Ave • Babylon • Červená • Vyplašené horko • Matka Eire • Tisíc světel • Manijeh • Letí si • Paříž • Na zahrádce
Co o albu napsal Tomáš Doug Machalík: "Barevné a náladové texty, harmonie i aranže. Škoda zpěvu, který je místy expresívní tak, že to ruší." (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 


 


Sdílet na...
Kam dál?

» Çava: velká osobitost ve čtyřech (Tomáš Hrubý)

» Dvacáté Okolo Třeboně v obrazech (Školník)

» Çava - Třináct písní ... aneb Že prý nemáme s Francií společnou hranici (Jeroným Lešner)

» Çava a Braxa v Salmovské (Školník)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Mirek Pátek   |Registered |20.10.2009 07:41:50
Jak se napíše ta spermie na začátku názvu kapely?
A byly by nějaké webové adresy se zvukovými ukázkami?
Dík.
Redakce   |SAdministrator |20.10.2009 09:37:15
Jak na tu spermii netušíme...
Ukázky lze dohledat na http://www.cava.cz/cz/music.html
Houbák  - Další link + ocásek   |SAdministrator |20.10.2009 09:59:56
... a nebo přímo na FT v jejich profilu - http://www.folktime.cz/index.php?option=com_compro ...

Tomu C s ocáskem se říká "C s cedillou" a napíšeš ho stiskem Alt+0199 (ovšem, nemusí být v každém fontu)
Romana Žabková  - upřesnění   |78.102.107.xxx |21.10.2009 01:18:04
Ahoj Martine, díky za recenzi. Tu tahací harmoniku už jsme tam skoro měli, ale s naším francouzským harmonikářem je trochu domluva na dlouhé lokte.. tak jsme to museli uzavřít bez něho. A mimochodem - já jsem Romana.
Hezký večer

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červenec 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 912
131415
202126
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

realbdsmporn.net
  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc