gototop
13.01.2011 Katka má zpěv pod kůží (Ivan Kott)    Tisk
Recenze
Zpěvačka Katka García vydává u Indies Happy Trails své druhé sólové album. Nazvala ho Before Dawn a nahrála s multiinstrumentalistou Lubošem Malinou, kytaristou Petrem Košumberským, basistou Adamem Stivínem a perkusistou Davidem Landštofem. Bylo přizváno i několik hostujících instrumentalistů a ve dvou písních si s Katkou zazpívala i její mladší sestra Bára.
Garcia při křtu v KC Vltavská
Garcia při křtu v KC Vltavská
foto: Vít Školník Urban
Z deseti zařazených písní je pět tradicionálů pocházejících z Irska, Skotska, španělské Asturie a Balkánu, autorem dvou písní je skotský tkadlec a básník Robert Tannahill, žijící na přelomu 18. a 19. století, a dvě si napsala sama Katka, která také otextovala – anglicky jako ty svoje – píseň titulní, zkomponovanou Lubošem Malinou.
Známá je Katčina schopnost zpívat zcela autenticky písně z keltské sféry, ale ona se dokáže dobře vyrovnat i s hudebními zvláštnostmi jiných oblastí. Dokazuje to především na makedonské písni Ančice Mori Dušice, objevené před lety Lubošem Malinou. Ten hraje její podstatnou část na tarogato, krásný dřevěný nástroj se zvukem podobným altsaxofonu, v doprovodu se ale ozvou i housle Jana Hrubého. Touto písní Katka doplňuje pestrou žánrovou paletu alba, které otevírá Tannahillova píseň Gloomy Winter´s Now Awa´ zpívaná a cappella, a uzavírá Katčina milostná Under My Skin.
Album bylo pokřtěno 11. prosince koncertem v pražském KC Vltavská a následující den v brněnském klubu Stará pekárna.

Garcia - Before Dawn
Garcia: Before Dawn
Vydavatel: Indies Happy Trails
Vydáno: 2010
Hodnocení desky: 8,00/10
Seznam písní: Gloomy Winters Now Awa • Before Dawn  • Fly We To Some Desert Isle • Peata Beag Do Mhathar • Summer Rain • Fine Flowers In The Valley • Ancice Mori Dusice • Tippin It Up To Nancy • Con Tomillo Y Romero • Under My Skin
Co o albu napsal Miloš Keller: "středočesky mystické, ale dospělé" (7 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Sdílet na...
Kam dál?

» Garcia: Woven Ways (Ondra Villon Vejsada)

» Na Folkových prázdninách vystoupí jubilanti Michal Prokop, Vladimír Merta, Druhá tráva a poprvé Bratři Ebenové (Michal Schmidt)

» Gracia (Miloš Keller)

» Turné Malina Brothers vyvrcholí natáčením DVD se spoluhráčem Dylana a pravnučkou Alfonse Muchy (FOLKtime.cz)

» Folkové prázdniny oznamují „snový“ výběr domácích účinkujících (Michal Schmidt)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."