gototop
25.01.2011 Prakomlaš (Miloš Keller)    Tisk
Recenze

Pokud si pustíte jen krátkou ukázku z desky, tak řeknete, že posloucháme klasickou čistokrevnou rockovou desku se stylem tak z dobrých osmdesátek, a co že to tedy má dělat na folkovém serveru. Pokud známe vývoj kapely, víme, že se k tomuto zvuku dopracovala postupně, vývojem, patrným třeba při soutěžení na folkových festivalech – dnes tam již jezdí jako hosté. Oni by totiž dnes asi porotci měli k žánrovému vyhranění připomínky. Právě ten vývoj je ale úhelným kamenem posuzování tvorby skupiny, protože si členové neřekli při založení: „Budeme hrát jako….“, ale vskutku postupně a evolučně se nyní sami ocitli ve stádiu, ve kterém je slyšíme na deskách. A onen vývoj je jistě i příslibem, že až je stávající styl přestane bavit, nerozpadnou se a budou pokračovat po hudební cestě dál. A ta je třeba časem zase zavede zpět do folk(rock)ového rybníka.

Důvod pro toto tvrzení by byl. Mrakoplaš na desce Děti této noci je totiž rockový až v druhém plánu. To první, jako celou deskou vinoucí se červená nit, je blues. Klasická dvanáctka, ale i „říznuté“ postupy převzatými z rocku. Kdyby to neznělo jako rouhání, řekl bych, že se Mrakoplaš podobá Vladimíru Mišíkovi a jeho muzice v těch nejlepších letech. Podobně jako v uvedeném přirovnání i Mrakoplaši dominuje zajímavě zabarvený hlas sólového zpěváka, kterým je vesměs autor většiny skladeb Pavel Lipták. Bluesovou atmosféru doplňuje v některých skladbách prvotřídní harmonika, kytary se blues podřizují, kde je třeba, ale ve stylově méně vyhraněnějších skladbách se odvážně spolu s bicími pouštějí na čistě rockovou parketu (Plakát). Pokud folkař vydrží poslouchat až do konce, najde i dva kousky pro sebe: titulní píseň a skladbu Na cestu.

Jakkoliv jsem zde zmínil dva odkazy, vážící se k historii – blues a rock osmdesátých let - není zvuk Mrakoplaše vůbec revivalistický nebo vzpomínky vyvolávající. Zvuk skupiny je postaven na veskrze současném soundu a mimoděk tak je i dalším kamínkem do mozaiky, ukazujíc, že na základech rocku osmdesátek lze stavět dodnes. Méně už se tento odkaz projevil v poselství desky – v textové části. Album tvoří prostě 14 samostatných písní. Přitom právě forma blues-rocku s kořeny ve folku přímo nabízí sjednotit písničky nějakým tématem, názorem nebo dokonce poselstvím. Vztah dvou lidí, či přesněji vztah jednoho k druhému je v písních tak běžný, že už nemůže být jednotícím silným momentem. Není to však nepřekonatelná závada, spíše rezerva – ukazuje se tak prostor pro zaměření další desky. A vzhledem k tomu, jak zní tato, se na ni můžeme těšit.


Mrakoplaš - Děti této noci
Mrakoplaš: Děti této noci
Vydavatel: KasparProduction
Vydáno: 2010
Hodnocení desky: 7,60/10
Seznam písní: Basman • Já a Já • Černej mág • Honička s čertem • Karlín • Žárlíš • Slečně z grilu • Mr. Boogie • Na čas • Plakát • Děti této noci • Na cestu • Charlie • Návody
Co o albu napsala Jana Tippmanová: "Nálada, která zaplaší nejen mraky." (8 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Sdílet na...
Kam dál?

» Soutěž o tři dárky z Benefice Mrakoplaš kontra Alzheimer (Džexna)

» Závěrečná zpráva o benefičním koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer 2019 (Martin Kalenda)

» Mrakoplaš Light Orchestra a Jakodoma Na scestí (Kapela Isara)

» Mrakoplaš se v boji proti Alzheimerově nemoci spojil se skupinou Isara (Martin Kalenda, David Šelemberk a FOLKtime.cz)

» Samson a Mrakoplaš: co jsem slyšel na podzim (Tomáš Hrubý)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Daniela Sedláčková (von Stouni  - Mrakoplaš   |81.0.248.xxx |25.01.2011 08:06:51
Mrakoplaš na desce je dobrý, ale co teprv naživo, to je paráda!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."