gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.01.2001 Dan Bárta - ILLUSTRATOSPHERE (Šaolín)    PDF Tisk Email
Recenze

Má-li se folk charakterizovat jako hudba převážně akustická, pak je toto nerecenze folkové desky. Zároveň ale také jazzové, soulové, trochu popové, new ageové i funkové. Pro většinu vnímavých jedinců je však především šokujícím odhalením geniálního básníka a stejně tak nadaného zpěváka Dana Bárty.

alt

Přiznám se, že dosavadní Bártovo dílo znám jen zprostředkovaně, ať ze sdělovacích prostředků či přehráváčů mých známých. Vlastně neposlouchám pop a naše současné popové rádobyhvězdy vůbec. Nedávno jsem na chatu šokoval neznámou dívku, když jsem nevěděl nic o pánovi jménem Maxa.

Co je to tedy za desku, ta ILLUSTRATOSPHERE? Především pocity. Od začátku do konce. Texty, které za posledních deset let nemají, alespoň v popu, obdoby. Robert Křesťan střihlý Frantou Stralczynským: "Jestli mě něco trápí / jsou malé výlety pryč od vás moji milí / Nesli jste mě / a houpali výkyvy chůze dál kolem vozů / Naprázdno pasti sklaplé / nátuře zvířete připomínají smetí / těsně před tím / než se svěřím / tmavým rohům." Obrazy chvílemi až neskutečné připomínají exotické sny hlavního hrdiny knihy Bylo nás pět, při jejich poslechu máte pocit, že můžete volně plout prostorem a vnímat nekonečno a hned zase konkrétní věci a pocity: "To mé já kontra básník / za nocí a rán / spoléhá když se zasní / že básník víc je sám / nemoudří ve svých arénách / básník a s ním mé malé já / pak odpočívají / v tichu zvláštním / co se v příští chvíli rozpadá."

Hudebně je celá deska pojata jako jedna velká kompozice, na skladbě se většinou svorně podílejí kmenoví hudebníci. Tedy především Miroslav Chyška (kytary), Filip Jelínek (synťáky) a Robert Balzar (kontrabas a baskytara). Tuto sestavu ještě doplňuje Jiří Slavíček na bicí a pianista Stanislav Mácha. V prvních čtyřech skladbách se tedy začíná v převážně jazzovém duchu, postupně pak nálada přechází přes funky až po jakousi new age, což vrcholí osmou In Strumo. Následující Původně paví přináší vítané uvolnění a desátá Divení už opět kráčí vyrovnaně cestou jazzových harmonií. Jeden z nejlepších textů na desce najdeme právě zde. Pro mě však vrcholné dílo, a to jak po hudební i textové stránce, představuje čtvrtá Kontrabásník. Tu už v těchto dnech můžete slyšet na některých regionálních rozhlasových stanicích, celoplošně ji zatím vysílá jen Praha.

Dan Bárta nejen v Kytici, ale poslední dobou každým svým počinem potvrzuje, že to není jen bezduchý popík, za kterého jsem ho, bohužel, až donedávna považoval. Je to především neskutečně talentovaný zpěvák a věřím, že i člověk, který by do budoucna mohl poměrně významným způsobem ovlivnit úroveň oficiální české "I. ligy". Výjimečnost situace už potvrzuje i přítomnost dalších špičkových muzikantů, jejichž výkon na téhle desce si ani netroufám hodnotit. Technicky naprosto precizní hra totiž navíc nepostrádá zajímavé harmonické fígly, ze kterých i já časem určitě budu čerpat inspiraci.

Sečteno a podtrženo - ani nevím, proč jsem v music shopu sáhl právě po téhle desce, nevím, proč jsem si ji koupil a vložil do přehrávače. Jedno však vím určitě - že si ji musím pouštět znovu a znovu. A vám doporučuji totéž.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Září 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
212223
30    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: T.H.S. Brzdaři
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 07.10. 2020 20:00

158. koncert "živě..."

Kdo: Matěj Ptaszek & Honza Stehlík
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.11. 2020 20:00

159. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00