gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

18.01.2007 Paladran - karpatský kořeněný hudební bujón (Dušan Trličík)    PDF Tisk Email
Recenze
Řeknu-li bujón, pak je to hlavně proto, že jsem si jaksi oblíbil přirovnávat hudební dobroty k názvům pochutin. Bujón je silná polévka, do které když se přidá něco z ozvěn valašských kotárů, nějaké to echo také z opačného koutu - z Rumunska, přidá se hrst toho zemitého muzikantského umu, který se nebojí do svého karpatského oblouku uzavřít také trochu metalových prvků, tak vznikne Paladran, podle mého soudu jeden z nejzajímavějších hudebních počinů naší současné folkové scény. Nebo metalové? Anebo to bude pod obojí způsobou?
Tak, a teď je to venku. Můžeme si vůbec dovolit nazvat hudební projev, ve kterém zazní pravověrné dži-dži, ještě vůbec folkem? Může si folk dovolit těžce kovový zvuk? U metalu si s folkovými prvky nejsem moc jist, u folku ano, ten snad může úplně všechno. Problémem zůstane, co na to skalní příznivci ničím neposkvrněných škatulí. Nicméně jsme v době fúzí nejrůznějších žánrů a world music slyšíme dokonce už i z rádií. Jsem přesvědčen, že Paladran může přinést hudební uspokojení oběma jmenovaným, zcela protichůdným stranám.
Projekt Paladran vznikl pod čepicí vsetínského kytaristy, akordeonisty a zpěváka, experimentátora a zvukového hledače Hynka Stančíka alias Hyenika jako čistě studiový projekt. Svým zcela osobním způsobem uchopuje zmíněné hudební ingredience a sám se prezentuje coby duchovní otec karpatského prog-folk-metalu. V Paladranu zúročuje i zkušenosti získané dříve při spolupráci se Symfonickou Dásní a s SSOGE. Svou roli při uskutečňování projektu sehrála moderní komunikační technika, díky které mohli pečlivě navybíraní muzikanti dát dohromady dílo, které již v tuto chvíli má svoji CD podobu. Mini CD obsahuje celkem pět hudebních útvarů s celkovým časem necelých 23 minut a dostalo název Nodfyr, název o nic méně tajemný, než názvy všech pěti obsažených hudebních děl.
Že má Nodfyr něco společného s ohněm, uvidí případný šťoural hned při prvním pohledu na booklet. Jeho plameny by mohly v prvním plánu evokovat velmi drsný a všechny smysly spalující projev, obsažený ve spirálově orientovaném binárním kódu stříbrného kotoučku. Na mě osobně však hudba Paladranu působí spíše optimisticky, kontrasty mám rád, takže mi nevadí drsný úvodní zvuk následovaný jemnou zvukomalebnou linkou. V textech uslyšíme také určitá dostředivá poselství, což je jeden ze styčných bodů s folkovým žánrem. Folk bude připomínat také to, že zpěvák hezky zpívá, je mu rozumět a nechroptí, případně nebleje, jak můžeme slyšet u extrémních metalových úletů. Určitá pompéznost a přiměřeně dávkovaná hudební virtuozita není nabubřelá. Připadá mi spíše pokorná, směřující u mě v přesvědčení, že stále má smysl hledání nových hudebních projevů, a že tak stále ještě nejsme na konci všech hudebních snah, nýbrž uprostřed běhu. Metalové prvky zde znějí v jiném kontextu, proto zařazení Paladranu na pomezí folku i metalu chápu jako zcela přirozené.
Přesto, že CD bylo natočeno internetově komunikační metodou, zpracováváno dále ve čtyřech studiích po celém Česku, nepostrádá živost, energii a radost, kterou známe z pódiových produkcí našich hudebních oblíbenců. Tato, určitým způsobem pohodlná, nahrávací metoda však způsobuje to, že nelze počítat s živou koncertní podobou, což může být škoda pro chtivé obecenstvo, ale zároveň třeba výhoda pro pořadatele ortodoxních folkových festivalů. Paladran je totiž, jak už bylo řečeno, docela silný vývar. Doporučil bych všem, aby si jeho ochutnání nenechali až na dobu, kdy jej budou chválit jejich kamarádi. Celé mini CD je totiž ve velmi dobré kvalitě volně ke stažení na stránkách www.paladran.com.
Hyenik - kytary, akordeon, zpěv
Pedro DeLuxe - kytara, klávesnice, basa
Wonderbra - basa, kontrabasa
Robert - bubny
Petr Mužík - hoboj
Hedvika Pěnčíková - flétna
Pavel Ptáček - cello
Skuny - zpěv
Mira Urubek - housle
Martin Kovář - viola
Michal Kovář - kontrabas

Paladran - Nodfyr
Paladran: Nodfyr
Vydavatel: vlastní náklad
Vydáno: 2006
Seznam písní: Kuthan • Rustem • Dolendag • Parhún • Wasteland suiteSdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212226
27  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

Koncertní středa Čro Olomouc, 155. ŽIVĚ...

Kdo: ŠANSONIKA Orlová
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 12.02. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 156. ŽIVĚ...

Kdo: PETR RÍMSKÝ a MISITU
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 11.03. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 157. ŽIVĚ...

Kdo: PETR BENDE (s cimbálem a basou)
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 08.04. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 158. ŽIVĚ...

Kdo: T.H.S. BRZDAŘI Olomouc
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 13.05. 2020 20:00

Koncertní středa Čro Olomouc, 159. ŽIVĚ...

Kdo: HUMÉNEČKO Lipov
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 10.06. 2020 20:00